Cestování - města

Rakousko, Horní Rakousy

Braunau am Inn

Braunau am Inn
Braunau am Inn
Znak města Braunau am Inn

Nevelké město v Horních Rakousích leží asi 90 km jižně od českých hranic. Rozkládá se na pravém břehu řeky Inn, která zde tvoří přirozenou hranici mezi Rakouskem a Německem. Není tady žádné velké turistické lákadlo, ale pokud se jede z Pasova směrem na Salzburg, vede tudy nejkratší a nejrychlejší cesta.

Rozhodnete-li se v tomhle poklidném a příjemném městě zastavit, můžete se projít po podlouhlém náměstí a zajít se podívat, jak se město vypořádalo se svým neblahým historickým dědictvím.

Horní část náměstí
Horní část náměstí
Radnice
Radnice
Kašna na náměstí
Kašna na náměstí
Náměstí
Náměstí
Věž s bránou - Torturm
Věž s bránou
(Torturm)
Kostel sv. Štěpána
Kostel
sv. Štěpána

Za domy na horním konci náměstí stojí věž s bránou Torturm postavená na základech starší brány v roce 1520. Okolo 1675 dostala barokní střechu, ale během času byla novogoticky upravená a v roce 1966 dostala původní historickou podobu.

Braunau má více kostelů, ale dominantou čnící vysoko nad střechami domů je věž gotického kostela sv. Štěpána. Kostel byl postaven v letech 1439-1466 a stavitelem byl českokrumlovský rodák Stephan Krumenauer. (Stephan byl synem stavitele Hanse Krumenauera, který se podílel na gotické přestavbě pasovského dómu.) Věž se začala stavět později, až v roce 1492. Je sedmipodlažní a měří 87 metrů. Šest podlaží je gotických, zbytek je dostavěn v 17. stol. Barokní helmice je z 18. stol.

Kousek
Adolf Hitler
Adolf
Hitler
Pamětní kámen Pro mír, svobodu
a demokracii
už nikdy fašismus
Miliony mrtvých připomínají
Rodný dům Adolfa Hitlera
 za věží s bránou, v ulici Salzburger Vorstadt vycházející z náměstí, stojí nenápadný žlutý dům. V něm se v roce 1889 narodil Adolf Hitler, německý říšský kancléř, diktátor, strůjce II. světové války a válečný zločinec, mající na svědomí miliony mrtvých.

100 let poté, v dubnu 1989, byl před tímhle domem odhalen pamětní kámen s varujícím nápisem.

Historické souvislosti

První průkazná zmínka o obci je z roku 1120, kdy měla jméno Prounaw.

V roce 1160 obec obdržela městská práva a stala se městem.

Během času patřil kraj i s městem střídavě Bavorsku nebo Rakousku.
1779 přiřčen Habsburkům, 1810-16 patřil Bavorsku, od 1816 opět Rakousku.

Dojmy a postřehy

Hostinec Stadtgasthaus
Zákoutí s hostincem
nad řekou Inn
Aenus - bůh řeky Inn
Aenus,
bůh řeky Inn

Tahle hospoda se mně moc líbila, tak jsem si ji vyfotil. Podobných zákoutí mají v Braunau am Inn víc.

Parkování je bez problému. Přijede-li se přes most z bavorské strany od Simbachu, je parkoviště vlevo za mostem. Jedno placené a hned vedle jedno zdarma.

Zdá se, že tohle klidné město jen tak něco nerozhází. A přece se před nedávnem málem rozhádalo se sousedním bavorským Simbachem. Za řekou se totiž objevil říční bůh Aenus.

Použité zdroje pro Braunau am Inn

Napište připomínky, kritizujte, chvalte
Nahoru