Cestování

Rakousko, Tyrolsko

Innsbruck

Znak města Innsbruck
Innsbruck je krásné město na soutoku řek Inn a Sill uprostřed rakouských Alp. Je hlavním městem Tyrolska se sídlem zemské vlády.
Zámek Hofburg
Zámek Hofburg
Je městem univerzitním a městem zimních olympijských her. Nachází se zde kromě jiných Zemské divadlo (Landestheater), několik muzeí, např. Tyrolské zemské muzeum (Ferdinandeum), zámek Ambras (pobočka Kunsthistorického muzea ve Vídni), Tyrolské muzeum železnic a mnoho jiných historických a kulturních objektů. Za zmínku stojí hlavně ty, které jsou pro město charakteristické. Arkýř císaře Maxmiliána I. - Zlatá stříška (Goldenes Dachl), zámek Hofburg (bývalé sídlo zemských vladařů), kostel sv. Jakuba (St. Jakob) a také náhrobek císaře Maxmiliána I. v kostele Hofkirche. Zajímavé jsou i některé měšťanské domy, např. bohatě štukami zdobený Helblingův dům (Helblinghaus).

Goldenes Dachl - Zlatá stříška
Goldenes Dachl
- Zlatá stříška
Měšťanský dům - Helblinghaus
Měšťanský dům
- Helblinghaus
Leopoldsbrunnen - Leopoldův pramen (kašna)
Leopoldsbrunnen
- Leopoldův pramen
Řeka Inn v Innsbrucku
Řeka Inn
v Innsbrucku

Helblinghaus

Budova, která vypadá jako růžový dort. Původně gotický měšťanský dům z 15. stol., v 18. století vyzdoben bohatým barokním štukem.

Náhrobek císaře Maxmiliána I.

Monumentální dílo vrcholné německé renesance umístěné v kostele Hofkirche tvoří kromě vlastního náhrobku také množství bronzových soch v nadživotní velikosti. Náhrobek císaře Maxmiliána I. je dílo, kvůli kterému stojí za to navštívit Innsbruck.

Kostel sv. Jakuba

Kostel sv. Jakuba - Dom zu Sankt Jakob
Kostel sv. Jakuba
- Dom zu Sankt Jakob
Náhrobek arcivévody Maxmiliána II.
Náhrobek arcivévody
Maxmiliána II.

Za zvláštní pozornost stojí kostel sv. Jakuba (Dom zu St. Jakob). Byl postaven v letech 1717 - 1722 a je to snad nejkrásnější barokní kostel v Tyrolsku. V roce 1964 se stal biskupskou katedrálou. Nádherný je hlavně interiér chrámu - oltář, varhany a také náhrobek arcivévody Maxmiliána II. s bronzovým sousoším podle návrhu Caspara Grase.
Ke kostelu dojdete krátkou uličkou (Pfarrgasse) vpravo vedle Zlaté stříšky.

 
Kostel sv. Jakuba - interiér
Kostel sv. Jakuba
- interiér
Kostel sv. Jakuba - oltář
Kostel sv. Jakuba
- oltář
Kostel sv. Jakuba - varhany
Kostel sv. Jakuba
- varhany
Kostel sv. Jakuba - klenba
Kostel sv. Jakuba
- klenba
Napište připomínky, kritizujte, chvalte
Zpět na mapu