Čtvrtmilionové město Magdeburg je hlavním městem spolkové země Sasko-Anhaltsko. Leží na řece Labi, je to průmyslové město s říčním přístavem, kulturní centrum země a je městem univerzitním.
Asi 1200 let staré město bylo císařským sídlem, hansovním městem a také pruskou pevností. V dnešní době se Magdeburg prezentuje jako Ottovo město (Ottostadt), když vychází ze dvou velkých osobností města. Prvním je císař Ota I. a druhým je fyzik, vynálezce a diplomat 17. stol. Otto von Guericke.
Největším lákadlem pro milovníky památek je magdeburská katedrála, několik dalších kostelů nebo také magdeburský jezdec, jehož kopie stojí před Starou radnicí. Magdeburg byl ke konci 2. světové války téměř úplně zničený včetně Starého města, takže většina památek musela být obnovována.
Stará radnice |
Nová radnice |
Otto von Guericke |
Původní radnice města Magdeburg stojí na trhovém náměstí jménem Stará tržnice (Alter Markt). Tohle náměstí bylo původně obklopené barokními a renesančními domy, které byly zničeny náletem v roce 1945. Obnovením prošla jen přední fasáda radnice.
Hned vedle tohoto náměstí stojí nová radnice a před ní kašna. Socha na kašně je slavný magdeburský rodák Otto von Guericke.
Magdeburský jezdec |
Roland |
Před starou radnicí stojí na vysokém podstavci jezdecká socha. Magdeburský jezdec byl vytvořen kolem roku 1240 a má představovat císaře Otu I. Po jeho bocích stojí dvě dívky, jedna drží vlajkové kopí, druhá štít s říšskou orlicí. Originál pískovcového sousoší je umístěn v městském muzeu.
Ve středověku se stavěly na náměstích měst sochy tzv. Rolanda. Roland měl být ochráncem města, ale ten magdeburský byl zničený za třicetileté války. Tady v roce 2005 nechali vytvořit podle podkladů ze staré kroniky z roku 1589 nového Rolanda. Stojí přímo u radnice.
Vyjdeme-li ze Starého trhu kolem sloupu s jelenem směrem k řece, uvidíme Johanniskirche (kostel sv. Jana). Jelení sloup byl zmiňován už ve středověku (1429), ale nedochoval se, takže byl v roce 2007 jako připomínka starého symbolu vytvořen nový.
Jelení sloup |
Kostel sv. Jana |
Martin Luther |
Kostel sv. Jana, který byl téměř zničený ve válce a rekonstrukce byla dokončena až v roce 1999, už neslouží k původnímu účelu, ale konají se v něm různé veřejné akce a jeho věž slouží jako vyhlídková s pěkným výhledem na město. Před kostelem stojí socha reformátora Martina Luthera.
Klášterní komplex Panny Marie |
Kostel Panny Marie |
Abychom se dostali dál do centra Starého města, stačí přejít ulici Ernst-Reuter-Allee a asi po 300 metrech směrem na jih narazíme na klášterní komplex s kostelem Panny Marie. Tenhle románský klášter byl založený v 11. století a od roku 1129 patřil premonstrátům. V dnešní době je v komplexu Městské muzeum výtvarného umění.
Náměstí Domplatz s katedrálou |
Průčelí dómu |
Ještě pár kroků a jsme na náměstí Dómu (Domplatz), na jehož jižní straně stojí magdeburský dóm. Původně katolická katedrála magdeburského arcibiskupství je dnes evangelickým kostelem. Je nejstarší gotickou katedrálou v Německu, protože její stavba začala už v roce 1209. V katedrále je pohřben první císař Svaté říše římské z dynastie Ottonů Ota I. Veliký.
Zelená citadela (Grüne Zitadelle) |
V opačném rohu náměstí je vidět originální budovu zvanou Zelená citadela (Grüne Zitadelle von Magdeburg), jejíž průčelí směřuje na opačnou stranu do ulice Breiter Weg. Architektem je rakouský architekt F. Hundertwasser. Budova plná zeleně, se zlatými zářícími koulemi na střeše, nabízí ve svých vnitřních prostorách obchody, kavárny a restaurace. Jsou zde i byty a kanceláře.
Kostel sv. Sebastiana |
Na druhé straně ulice Breiter Weg v úrovni náměstí Domplatz můžeme vidět kostel sv. Sebastiana. Založený byl kolem r. 1015 a goticky přestavěn v 1. polovině 14. století.
Staré město se rozkládá na levém břehu Labe, takže obejdeme-li magdeburskou katedrálu z jihu a přejdeme po chodníčkách přes zbytky městského opevnění, dostaneme se na vyhlídkový můstek nad řekou.
Část opevnění |
Bastion Cleve |
Zeď Fürstenwall |
Labe v Magdeburgu |
Tady v jihovýchodní části bývalé magdeburské pevnosti se nachází bastion Cleve (Clevská bašta) s obrannou věží. Obranná zeď na labské straně je nazývaná Fürstenwall. Dochovaly se dvě věže. Ta větší má zvláštní jméno „Kiek in de Köken“ (pohled do kuchyně), protože z ní bývalo vidět do arcibiskupské kuchyně.
Za navštívení stojí křižovatka vodních cest u Magdeburgu severně od města. Jde o přemostění Labe vodním mostem, který je součástí středoněmeckého kanálu (Mittellandkanal). Délka celého kanálu je přes 325 kilometrů a prakticky spojuje Rýn na západě s Odrou na východě.
Konstrukce mostu |
Vodní cesta po mostě |
Vodní křižovatka |
Plán vodního díla |
Po vodním mostě dnes proplouvají až 110 metrů dlouhé nákladní lodě a 185 metrů dlouhé tlačné konvoje o šířce 11,40 m a ponoru 2,80 m. Tohle vodní dílo bylo dostavěno v roce 2003 a součástí jsou i zdymadla pro přemístění lodí z Labe do kanálu a naopak.
Rok 805 je datum, kdy je poprvé je toto místo zmíněno v listině z doby Karla Velikého jako Magadoburg, křižovatka obchodních cest s tvrzí.
V roce 929 se syn krále Jindřicha Ptáčníka oženil s dcerou anglického krále Editou a dostal Magdeburg darem.
V roce 936 byl Ota I. korunován v Cáchách římským králem. Jeho oblíbeným sídlem byl Magdeburg, kde o rok později založil klášter s kostelem sv. Mořice.
Ve snaze o povýšení Magdeburgu na arcibiskupství začala přestavba kostela sv. Mořice. Magdeburg byl povýšen v roce 967 na arcibiskupství a ottonská katedrála se stala sídlem arcibiskupa.
Při požáru města v roce 1207 shořela i katedrála. O dva roky později začala výstavba nové katedrály po francouzském vzoru v gotickém slohu.
Členem obchodního spolku Hansa se Magdeburg stal na konci 13. století.
V roce 1497 studuje v Magdeburku Martin Luther, roku 1524 káže v kostele sv. Jana a po té Magdeburg konvertoval k protestantismu.
Otto von Guericke |
Za třicetileté války bylo v roce 1631 město dobyto a vypáleno císařským katolickým vojskem generála Tillyho. Bylo vyvražděno asi 20 tisíc obyvatel. Tento masakr, neobvyklý i na tehdejší dobu, vešel do dějin jako „Magdeburská svatba“. Termín vznikl tak, že šlo přeneseně o násilnou svatbu císaře s magdeburskou pannou, která je v erbu města.
Od roku 1646 byl 30 let starostou slavný rodák Otto von Guericke - diplomat a vědec. (Guericke se věnoval atmosférickému tlaku, vakuu, elektrostatice apod.)
1702-1747 se stal Magdeburg nejvýznamější pruskou pevností s dvojitými hradbami, baštami a příkopy.V roce 1815 se Magdeburg stal hlavním městem pruské provincie Sasko.
Druhé totální zničení města nastalo ke konci 2. světové války 16. ledna 1945 po bombovém náletu spojeneckých vojsk. Bylo zničeno 90% města.
V ulici Breiter Weg je jako zajímavost k vidění nápis z doby socialismu, který nám sděluje: „Zde začala v roce 1951 obnova 16.1.1945 zničeného města“.
Velké město s moderní výstavbou. Škoda, že po válce většinu ruin prostě bagry odklidily a zbytky památek nebyly použity k obnově historických staveb. Až na malé výjimky, mezi které patří např. katedrála, některé kostely nebo přední fasáda staré radnice. Důvod je prostý - tehdejší socialistická NDR na to neměla finance. Magdeburg ale stojí za to navštívit.
Použité zdroje pro Magdeburg