Cestování - památky

Německo, Dolní Sasko

Katedrála v Hildesheimu

Mariánský dóm v Hildesheimu neboli katedrála Nanebevzetí Panny Marie je jedním z nejstarších kostelů v Německu, který byl místem pro biskupský stolec. Katedrála byla za války téměř zničená a poté znovu dostavěná. Vnější vzhled má teď jako před zničením, vnitřní prostory jsou zjednodušené. Převážně románská stavba s pozdějšími gotickými prvky byla v roce 1985 zapsána spolu s kostelem sv. Michaela na seznam světového dědictví UNESCO.

Dóm
Dóm v Hildesheimu
Jih
Jižní strana dómu

Katedrála je trojlodní románská bazilika. Na východní straně kříží stavbu příčná loď, jejíž severní křídlo je prodloužené přístavbou zvanou Severní ráj a zakončené severním portálem. Na vnějších stranách dómu bylo přistavěno devět gotických kaplí. Věž nad křížením, tzv. sanktusník, je barokní.

Portál
Severní portál

Vstup
Vstupní prostor
„Severní ráj“
Freska
Freska ve Steinbergově
kapli
Socha
Sv. Bernward

Severní portál je reprezentativní vchod ze směru od města postavený v roce 1412 v gotickém stylu. V jeho prostoru je vchod do Steinbergovy kaple. Severní portál míří do náměstíčka zvaného Domhof (Dvůr dómu). Tady stojí socha významného hildesheimského biskupa sv. Bernwarda.

Růže
Apsida dómu s růží
Kaple
Kaple sv. Anny
Chodba
Křížová chodba

Na východní straně přiléhá k dómu křížová chodba ohraničující dvůr. Uprostřed stojí kaple sv. Anny postavená v roce 1321 a okolo ní se rozkládá hřbitov. Katedrála je známá také díky tzv. tisíciletému růžovému keři, který obepíná její východní apsidu.

Legenda o růžovém keři

Růže
Tisíciletá růže
Růže


Franský císař Ludvík I. Pobožný při lovu nechal uprostřed lesů sloužit mši. Mariánský relikviář, který kněz přinesl s sebou, byl přitom zavěšen na větvi růžového keře. Po mši pak relikviář nebylo možno sejmout, jakoby ke keři přirostl. Císař to pochopil jako boží znamení a nechal tady postavit mariánskou kapli. Legenda říká, že se psal rok 815. Pak došlo i k založení nového biskupství a byl postaven katedrální kostel.

Stáří růžového keře nelze přesně uřčit, ale v písemných dokumentech je doloženo nejméně 400 let. Po náletech 22. března 1945 se zdálo, že je konec tisícileté růže, protože pod sutinami zůstal jen ohořelý pařez. Z kořenů však vyrostly nové výhonky a růže žije dál.

Interiér katedrály

Vnitřek kostela byl rekonstruován ve zjednodušené podobě, aby připomínal raně románský styl. Přestože prostor je strohý, můžeme tady vidět několik významných památek.

Ze všech bočních kaplí jediná kaple sv. Barbory zůstala nezničená po náletech, takže její barokní oltář se zachoval.

Loď
Hlavní loď
Kaple
Oltář kaple
sv. Barbory
Madona
Kalamářová
Madona
Křtitelnice
Bronzová
křtitelnice
Sloup
Kristův sloup

Vpředu na bočním sloupu hlavní lodi je umístěna pozdně gotická Madona, která se nazývá „Kalamářová Madona“. Barevná dřevěná socha v životní velikosti byla vytvořena okolo roku 1430.

V hlavní lodi stojí pozdně románská bronzová křtitelnice ze 13. století. Další bronzový unikát je Kristův nebo také Bernwardův sloup s vyobrazením biblických příběhů. Původně byl vyroben za biskupa Bernwarda pro kostel sv. Michaela v roce 1020.

Schránka
Schránka sv. Epifania
Relikviář
Relikviář
sv. Cecílie
Relikviář
Relikviář
sv. Bernwarda
Lustr
Hezilův lustr

Do vybavení dómu patří i relikviáře a schránky s ostatky. Ve výklenku v horní části východního transeptu stojí schránka sv. Epifania a v kapli pod ním je relikviář sv. Cecílie. Na opačné straně je relikviář sv. Bernwarda.

Vzácné jsou dva kruhové lustry. Menší Thietmarův (nebo Azelinův) je starší z počátku 11. století a visí v kněžišti. Větší Hezilův lustr nechal zhotovit biskup Hezilo ve druhé polovině 11. století. Ten je z románských kruhových lustrů v Německu největší s průměrem 6 metrů.

Krypta
Krypta
Schránka
Gothardův relikviář

Pod východním křížením a chórem katedrály se nachází krypta z roku 872. Na tomhle místě se původně nacházela mariánská kaple postavená Ludvíkem II. Pobožným. Krypta byla později zvětšena za biskupa Hezila. V kryptě je umístěna relikviářová schránka s ostatky biskupa Gotharda.

Ve výklenku krypty stojí sloup s Pannou Marií a Ježíškem. Ve sloupu je umístěn slavný relikviář ztotožňovaný s tím, který byl podle legendy zavěšen za Ludvíka Pobožného na růžovém keři.

Růže Kaple Chodba
Bronzové Bernwardovy dveře

Za mistrovské dílo otonského umění jsou považovány dvoukřídlé bronzové Bernwardovy dveře zhotovené okolo roku 1015. Jsou zdobené plastickými biblickými výjevy a jsou považovány za první německý cyklus plastik.

Historie stavby

V roce 815 byla v místě apsidy a chóru dnešního dómu postavena kaple Panny Marie.
Biskupská mitraZa biskupa Altfrida v roce 872 byla postavena katedrála jako trojlodní bazilika s příčnou lodí.
Biskupská mitraV roce 1046 katedrála vyhořela a poté byla zbořena hlavní loď. Biskup Hezilo nechal na základech vystavět katedrálu novou.

Boční kaple byly přistavěny v době gotické a věž nad křížením vznikla až v baroku.

V letech 1840-1850 bylo v novorománském slohu přestavěno západní průčelí s dvěma věžemi pro špatný stav stávajícího.

Katastrofálně pro katedrálu dopadly nálety za 2. světové války. Byla téměř zničená, zachovala se pouze západní část, vnější zdi, jedna kaple a krypta.

Rekonstrukce proběhla v letech 1950-1960. Vnější vzhled zůstal jako původní, interiér byl dostavěn ve zjednodušené podobě jako románský oproti předchozímu baroknímu.

V roce 2010 nastala velká rekonstrukce, kdy došlo k co největšímu přiblížení k původnímu vzhledu interiéru.

Informace:

Prohlédnout si interiér hlavní lodě katedrály je možné na panoramatu z Deutsche Wikipedia.

Použité zdroje pro Dóm v Hildesheimu

Napište připomínky, kritizujte, chvalte
Nahoru
TOPlist