Cestování

Švýcarsko, kanton Aargau

Hrad Habsburg

Hrad Habsburg
Hrad Habsburg
Rytina z konce 16. stol.
Rytina z konce 16. stol.
Poblíž města Bruggu v kantonu Aargau, na kopci ve stejnojmenné obci, stojí zbytek nenápadného hradu. Je to hrad Habsburg. Sídlo, odkud pochází a podle kterého se nazývá rod Habsburků. Z hradu se zachovala jen jeho západní část s obrannou věží z hrubě opracovaných kamenných kvádrů. Ve východní části hradu jsou vidět základy silných zdí vystupujících místy nad zem.
V zachovalé budově hradu je dnes restaurace a ve věži je umístěna malá výstavka o historii hradu.

Zachovalá západní část hradu
Zachovalá západní
část hradu
Vstupní brána do zachovalé části
Vstupní brána
do zachovalé části
Nádvoří zachovalé části Habsburgu
Nádvoří zachovalé
části Habsburgu
Výhled z věže na řeku Aaru
Výhled z věže
na řeku Aaru

Historické souvislosti

Hrad byl postaven blízko soutoku Aary a Rusy kolem 1020-30 na příkaz biskupa Wernera ze Štrasburku a jeho bratra Radbota jako Habichtsburg. Toto území bylo centrem pozdějších habsburských území. Ale až Radbotův vnuk Ota II. se dal nazývat hrabětem z Habsburgu. Habsburkové zde sídlili asi do let 1220-30. Potom hrad začal ztrácet na významu a po odchodu Habsburků přešlo vlastnictví na Staré spříseženstvo (Švýcarský spolek).
Habichtsburg v 11. století (rekonstrukce)
Habichtsburg v 11. století
(rekonstrukce)

Dojmy a postřehy

Nic tam není, řekl by leckdo. Ale i tak má to místo určité kouzlo, svůj genius loci. Nejen výhled na okolní krajinu a řeku Aaru. Jsou to přece takové habsburské Stadice.
Habsburg - plastická mapa Google
Habsburg
plastická mapa Google
Když jsem se rozhlížel z věže hradu po okolí, zdálo se mi to místo klidné, malá vesnička v podhradí zela prázdnotou, samotná příjezdová cesta vedla lesem a les také obklopoval tohle místo ze tří stran. Na jihozápadě v mírně kopcovité krajině se leskla hladina řeky Aary. Prostě idyla venkovského sídla.
Podíváme-li se však na mapu, uvidíme něco, o čem návštěvník nemusí mít ani potuchy. Pod kopcem, na kterém stojí hrad, jen pár set metrů od něho, je zavrtaná dálnice, po které se šinou stovky aut. Setkání staré a nové doby.
Informace:
GPS souřadnice:
  • Hrad: N 47°27.775' E 8°10.882'.... (N 47.46291° E 8.18137°)
  • Místo na zaparkování: N 47°27.793' E 8°10.928'.... (N47°46321 E 8°18213)
Napište připomínky, kritizujte, chvalte
Zpět na mapu