Cestování

Švýcarsko, Schaffhausen

Rýnský vodopád

Z Bodamského jezera vytéká Rýn západním směrem a po několika kilometrech se u švýcarského města Schaffhausen náhle stáčí k jihu. V tomto místě naráží na skalnaté překážky, mezi kterými voda řeky vytvořila před asi patnácti tisíci lety impozantní přírodní podívanou. Vznikl tady Rýnský vodopád.

Rheinfall

Obrovské masy vody se s hřměním řítí mezi skalami a vytvářejí tak nádhernou scenérii bouřící vody, pěny a vodní mlhy. V šířce 150 metrů padá voda z výšky 23 metrů a za dobu své existence vymlela koryto Rýna pod vodopádem do hloubky 13 metrů. Skály v řece pak dělí vodopád na několik částí.

Pravý Pravý loď
Rheinfall

Pravý břeh pod vodopádem je vybaven pro turisty. Kromě velkého parkoviště je tady odpočinková zóna, restaurant, stánky, WC, ale taky stanoviště vyhlídkových lodí. To je umístěno v historickém objektu, kterým je hrádek Wörth.

Wörth
Hrádek Wörth

Hrádek Wörth stojí na ostrůvku při břehu. Jeho původní název byl hrad Werd a byl vybudován už ve 12. století jako celnice a překladiště pro zboží přepravované vodní cestou. Zboží přepravované po řece totiž muselo být vyloženo z lodí, převezeno vozy kolem vodopádu a opět naloženo na lodě. Dnes je tady restaurant a již zmíněné stanoviště lodí.

Z vyhlídkových plaveb je možné si vybrat. Jedna z nich je i s výstupem na skálu uprostřed vodopádu nebo je možné nechat se jen převézt přívozem na druhý břeh.

Loď Lod loď loď
Vyhlídkové plavby pod vodopádem

Po pravém břehu vede stezka vzhůru nad vodopád. Po cestě má návštěvník po levé ruce vodní mlýn, který využíval malé boční rameno řeky. Mlýn tady byl provozován už odedávna. Vodu řeky tady v historii využívala i např. vysoká pec na železnou rudu v 17. století nebo později malá elektrárna. Napravo pak můžeme vidět vodopád z boku a taky vodní prahy nad ním.

Mlýn
Mlýn
Skála
Skála viděná
z pravého břehu
Prahy
Prahy nad vodopádem

Nad vodopádem překlenuje řeku železniční most postavený v roce 1856. Trať po něm vedoucí pak pokračuje tunelem pod hradem. Na mostě jsou chodníky pro pěší, po kterých se dá přejít na levý břeh ke hradu.

Laufen
Hrad Laufen
Most
Most přes Rýn
Rheinfall
Řeka nad vodopádem
Skála
Skála uprostřed vodopádu

Na levém břehu na skále nad vodopádem stojí hrad Laufen, který má prastarou historii. První zmínky o hradu Laufen jsou totiž už z roku 858, kdy patřil pánům z Laufenu. Dnes je tam vyhlášená restaurace. Z ochozů hradu se nabízí výhled na řeku Rýn s vodopádem a část města Neuhausen am Rheinfall.

Vstup
Vstupní brána hradu
Z cimbuří
Výhled z cimbuří
Wörth
Hrádek Wörth
Duha
Duha pod vodopádem

Průchod hradem je volný a na konci hradního nádvoří se dá stezkou sejít až k řece. Je možné použít i výtah. Tady na levém břehu pod vodopádem je přístavní můstek pro lodě přívozu. Přímo u paty vodopádu je pak můstek pro ty, kteří chtějí být v bezprostřední blízkosti padajících vod. Na tenhle můstek je nutné si přímo na místě v automatu zakoupit vstupenku.

Můstek
Můstek ve vodopádu
Výtah
Výtah z nábřeží na hrad

Informace

Jak se dostat na parkoviště u Rýnského vodopádu a co se platí?

Mapa
Rýnský vodopád
Ceník
Ceník vyhlídkových lodí

Přijíždíme-li z Německa, musíme projet od severu k jihu městy Schaffhausen a Neuhausen am Rheinfall. Směrové značky nás pak navedou přímo na parkoviště. Parkoviště je zpoplatněné. Platí se při odjezdu v automatu buď hotově švýcarskými franky nebo platební kartou.

Prostory na pravém břehu s vybavením pro turisty (odpočinková zóna, restaurant, stánky, WC) jsou zdarma.
Zdarma je i pobyt na levém břehu pod hradem i průchod hradem*.
Zpoplatněné jsou pouze některé vyhlídky, např. můstek pod vodopádem na levém břehu. Ty se platí v automatu se závorou přímo na místě.

(*Alespoň to tak bylo při mé návštěvě v září 2023.)

Použité zdroje pro Rýnský vodopád

Napište připomínky, kritizujte, chvalte
Nahoru
TOPlist