Cestování - města

Německo, Bavorsko

Augsburg

Znak města Augsburg

Bavorské město Augsburg leží asi 50 km severozápadně od Mnichova na soutocích řek Lech, Wertach a Singold. Má přes 301.000 obyvatel a je hlavním městem oblasti Švábsko. Augsburg má univerzitu, je kulturním, průmyslovým a finančním centrem.

Staré historické město Augsburg má velké množství pamětihodností jako jsou kostely, významné budovy, pozůstatky opevnění nebo i kašny. Tady máme něco z toho, co se dá vidět a prohlédnout si při jedné procházce centrem města.

Rathaus
Radnice
Rathausplatz
Radniční náměstí

Současné centrum historického jádra města je Radniční náměstí (Rathausplatz), na kterém stojí renesanční augsburská radnice postavená v letech 1615-24. Nejkrásnějším prostorem uvnitř je monumentální Zlatý sál s rozlohou 552 m² a s velkolepou výzdobou.
K dominantám náměstí a vlastně celého města patří vedle stojící Perlachturm, 70 metrů vysoká věž, která byla v téhle podobě dostavěná v roce 1618 a stojí na místě bývalé strážní věže.

Kašna
Augustova kašna
Augustus
Císař Augustus

Na Radničním náměstí stojí také největší z renesančních městských kašen. Je to Augustova fontána (Augustusbrunnen).
Na vrcholu fontány stojí 2,5 metrů vysoká bronzová socha císaře Augusta, po obvodu pak alegorie řek na území města. Na sloupu jsou umístěni Amorci a ženské postavy stříkající vodu z prsou jako symboly hojnosti a bohatství. Mistrovským dílem je i kovaná mříž kolem fontány.

Augustova fontána je jedna ze tří velkolepých renesančních bronzových fontán ve městě.

Lech
Alegorie řeky Lech
Singold
Řeka Singold
Wertach
Řeka Wertach

Další dvě renesanční fontány jsou Merkurova a Herkulova na Maximilianstrasse, ulici pokračující z tohoto náměstí k jihu. Maximilianstrasse vychází z Radničního náměstí směrem k jižnímu okraji historického centra. V téhle ulici potkáme nejdřív fontánu Merkurovu naproti malbami pokrytému cechovnímu domu tkalců (Weberhaus), který stojí na náměstí Moritzplatz a poté fontánu Herkulovu.

Weberhaus
Weberhaus
Merkurbrunnen
Merkurova fontána
Herkulova fontána
Herkulova fontána

Nejznámější sakrální stavby Augsburgu

Augsburský dóm. Z Radničního náměstí na sever vychází ulice Karolinenstrasse, která vede k sakrální dominantě města. Tou je augsburský dóm - katedrála Navštívení Panny Marie. Původně románská katedrála z roku 995 byla ve 14. století přetvořena a dostavěna v gotickém stylu. Více o katedrále zde.
Transept Katedrála Loď
Augsburský dóm

Kostel sv. Ulricha a Afry. Na jižním konci Maximilianstrasse stojí druhá nejvýznamnější stavba města. Jsou to dva spojené kostely zasvěcené patronům města, kterými jsou sv. Ulrich, sv. Simpert a sv. Afra. Větší je pozdně gotický katolický kostel sv. Ulricha a Afry a k němu je kolmo přistavěný barokní evangelický kostel sv. Ulricha.

Sever
Severní strana

St. Ulrich und Afra
Kostel
sv. Ulricha a Afry
Loď
Hlavní loď
kostela
Chór
Chór s dary přírody

Náhrobek Empora Náhrobek Sarkofág
Hrob sv. UlrichaKaple sv. Simperta a jeho náhrobekSarkofág sv. Afry

V kostele sv. Ulricha a Afry jsou uloženy ostatky tří patronů Augsburgu. Sv. Simpert byl biskupem v Augsburgu od r. 778 a jeho ostatky jsou uložené v boční kapli pod zdobenou emporou s baldachýnem. Ostatky sv. Ulricha a Afry jsou pak uložené v podzemní kryptě kostela.

Při putování městem vidíme další kostely. Poblíž katedrály míjíme dva kostely sv. Kříže ve stejnojmenné ulici. Jeden je evangelický, druhý katolický. V centru města pár desítek metrů od Radničního náměstí je náměstí Martina Luthera s kašnou zlatníků (Goldschmiedebrunnen). Tady stojí kostel sv. Anny.

Kostel
Kostel sv. Kříže
Kostel
Kostel sv. Anny
Kostel
Kostel sv. Mořice
Synagoga
Synagoga

Uprostřed Maximilianstrasse na Mořicově náměstí naproti domu tkalců (Weberhaus) stojí kostel sv. Mořice. Zajímavostí je to, že po zničení ve válce byl zjednodušeně přestavěn a je vedený jako architektonická památka. Kromě mnoha dalších kostelů má Augsburg také synagogu z roku 1917 v kombinaci secesního a novobyzantského slohu. Tu najdeme v ulici Halderstrasse vedoucí z centra k hlavnímu nádraží.

Městské opevnění

Z městského opevnění, které vznikalo od římské doby po středověk, zůstalo pět městských bran, čtyři bašty a několik úseků městských hradeb. Na jižním okraji historického jádra je to např. Červená brána (Rotes Tor). Součást východní hradby pak byla Ptačí brána. (Vogeltor).
Rotestor
Červená brána
Vortor
Předsunutá brána
jeviště
Jeviště pod širým nebem
Vogeltor
Brána Vogeltor

K Červené bráně patří předsunutá brána, pod kterou se rozkládá jeviště pod širým nebem, jak je tohle venkovní divadlo nazýváno. Věž, brána a hradby tak vytváří pěknou středověkou kulisu v pozadí.

Fontány a památníky

Asi tři minuty chůze jihozápadně od Radničního náměstí se rozkládá náměstí Königsplatz, jehož větší část zaplňuje park. Na jeho okraji je umístěna zajímavá fontána Manzù-Brunnen. Uprostřed plochy s tekoucí vodou stojí dívka, jako by právě vystoupila z vany. Přímo v parku je pak fontána Thormann-Brunnen z roku 1880.
Fontána
Fontána Manzù-Brunnen
Fugger
Hans Jakob Fugger
Památník
Památník míru
Fontána
Thormannova fontána

Významný měšťan a obchodník Hans Jakob Fugger má památník před Maximiliánovým muzeem. Památník nechal vytvořit král Ludvík I. Bavorský. Další z mnoha augsburských památníků je např. památník míru Friedensdenkmal v parku u augsburského dómu.

Historické souvislosti

Sídlo s názvem Augusta Vindelicum bylo založeno v roce 15 př.n.l. na místě římského vojenského tábora za vlády císaře Augusta a městský status získalo roku 121 n.l. Údajně je tak po Trevíru nejstarším německým městem.
Říšská korunaKrál Ota I. s pomocí biskupa Ulricha z Augsburgu porazil v roce 955 jižně od města v bitvě na Lechu Maďary. (Bitvy se na straně Oty I. zúčastnil i český oddíl.)
Říšská korunaV roce 1156 potvrdil císař Friedrich Barbarossa Augsburgu městská práva.
Říšská koruna1276 udělil král Rudolf Habsburský městu soudní práva. Od 13. století se tak stal Augsburg svobodným císařským městem.
Říšská korunaV dokumentu z roku 1316 jsou potvrzena Augsburgu celní, daňová a soudní práva císařem Luvíkem Bavorem.
Říšská korunaV roce 1521 císař Karel V. povolil městu razit vlastní mince. Augsburg byl významným obchodním a hospodářským centrem také díky rodinám obchodníků a finančníků Fuggerů a Welserů.

Éra císařského města a jeho vlivu skončila v roce 1805, kdy Augsburg připadl Bavorsku.

Použité zdroje pro Augsburg

Napište připomínky, kritizujte, chvalte
Nahoru
TOPlist