Cestování

Rakousko, Korutany

Hrad Landskron

Na jihu rakouských Korutan u jezera Ossiacher See, na hoře severovýchodě od města Villach, se vypíná hrad Landskron. Na jeho monumentálnosti mu neubírá ani to, že je vlastně zříceninou.
Výhled na jezero Ossiacher See
Ossiacher See
Hrad Landskron
Hrad Landskron
Výhled na město Villach
Výhled na Villach

Hrad je sice zřícenina, ale je velmi dobře zrestaurovaná. V jeho prostorách jsou vestavěny restaurace, občerstvení a obchůdky se suvenýry. Hlavní atrakcí jsou představení s dravci - Orlí aréna.

Hlavní vstup Cimbuří nad bránou Druhá brána Průchod druhou bránou
První bránaCimbuří nad bránouVnitřní západní brána a prostor za ní
Vnitřní hradba
Vnitřní hradba
Vnitřní východní brány
Vnitřní východní brány
Pohled z hradu
Výhled z hradeb

Dobývat kdysi tenhle hrad nebylo nic jednoduchého. I kdyby se dávný nepřítel dostal přes první vstupní bránu, ocitl by se pod dalšími hradbami se soustavou vnitřních bran. Vlevo západní brána, vpravo dvě východní brány za sebou. Oba přístupy pak byly chráněny obránci na vnitřní hradbě.

Hradní kaple zvenku
Hradní kaple
zvenku
Vstup do kaple
Vstup do kaple

Interiér kaple
Interiér kaple

Náhrobek hraběte Khevenhüllera
Náhrobek hraběte
Khevenhüllera
V pobořených zdech byla naaranžována také hradní kaple. Vedle vstupu stojí náhrobek jednoho významného majitele hradu, Bartholoměje hraběte Khevenhüllera.

Každý volný prostor nádvoří a pozůstatků paláce je dnes využitý. V bývalém tzv. korunním sále (Kronensaal) je umístěna restaurace, kde se konají mimo jiné i svatební a slavnosti hostiny. Přímo na nádvoří je posezení v „Panorama Terrasse“ s výhledem po okolí.

Zbytky zdí paláce
Zbytky paláce
Kronensaal
Restaurace Kronensaal
Restaurant Panorama Terrasse
Restaurant
Výhled na Villach
Výhled na Villach
Orlí aréna Voliéra Dravec
Orlí aréna - voliéry a dravci

Hlavní atrakcí hradu je program ukázek výcviku dravců, hlavně orlů - Adler Arena. Ti jsou chováni v mnoha zdejších voliérách. Pro vlastní představení je na vršku hradu zelená plocha s tribunou pro diváky.

Historické souvislosti

Kraj v okolí dnešního Landskronu daroval v roce 878 franský král Karloman bavorskému klášteru Altötting.

Hrad byl založen až začátkem 14. století za vládnutí rodu Sternbergů. Následně koupil panství v roce 1330 hrabě z Ortenburgu.

Roku 1351 byl hrad Landskron poprvé zmíněn v listinách a 1355 ho odkoupil korutanský vévoda Albrecht II. Habsburský. Od Habsburků obdržel hrad v roce 1392 v zástavu rod hrabat z Cilli (Celje). V letech 1436-1447 byli držiteli hradu páni ze Stubenbergu.

Císař Maxmilián I. daroval hrad v roce 1511 korutanskému rytířskému řádu sv. Jiří. Za jejich držení hrad v roce 1542 vyhořel.

Erb rodu Khevenhüller
Erb rodu
Khevenhüller

V témže roce hrad koupil korutanský zemský hejtman Christoph Khevenhüller z Aichelbergu se závazkem, že ho znovu vybuduje a opevní. Mimochodem, Christoph Khevenhüller už měl v držení jako zástavu nedaleký hrad Hochosterwitz.

Za vlády jeho syna Bartholomea se hrad rozrostl v honosné renesanční sídlo opevněné dvojitou hradbou se sedmi věžemi a čtyřpodlažním hlavním palácem. Byl centrem korutanského šlechtického života a centrem protestantismu. Bartholomäus byl pohřben ve zdejší hradní kapli (viz náhrobek výše).

V roce 1628 musela protestantská šlechta emigrovat, hrad byl zkonfiskován a 1639 ho získal hrabě Dietrichstein. Po třicetileté válce zůstal v majetku Dietrichsteinů, ti ale žili na svém panství na jižní Moravě a tak hrad chátral.

K úplnému zničení hradu došlo v roce 1812, když do něho udeřil blesk a hrad vyhořel.

Dojmy a postřehy

Hrad jako zřícenina nemá žádné interiéry k prohlídce, ale přesto je oblíbeným cílem turistů pro příjemné posezení na terase restaurace s krásným výhledem na okolní krajinu - Julské Alpy, Karavanky a jezero Ossiacher See.
Autem je možné dojet na spodní parkoviště a do hradu dojít za 5 minut procházkou. Lenoši můžou dojet až k bráně, kde je taky menší parkoviště. Do prostoru hradu se neplatí žádné vstupné, ani parkování se neplatí.

Pro milovníky dravců se tady od dubna do října konají představení s ukázkou výcviku těchto ptáků.

Informace:

Adler Arena

Akce s dravci začínají denně vždy v 11:00, 14:30 (neděle a svátky i v 16:30).
V červenci a srpnu denně v 11:00, 14:30 a 17:30.

Vstupné na leteckou dravčí show:
  • dospělí - 11 €
  • děti (6 - 14 let) - 5 €
Vstupné jen k voliérám:
  • dospělí - 5 €
  • děti (6 - 14 let) - 4,50 €

Oficiální stránky: Adler Arena.

Použité zdroje pro Hrad Landskron

Napište připomínky, kritizujte, chvalte
Nahoru