Cestování

Německo, Bavorsko - Dolní Bavory

Aenus, bůh řeky Inn
(Simbach am Inn)

Simbach am Inn
Simbach am Inn

Bavorské město Simbach am Inn je levobřežním protějškem rakouského města Braunau am Inn. Obě města žila v klidu a míru vedle sebe až do chvíle, kdy se objevil on. Velký bůh řeky Inn - Aenus.

Na místě zrušené celnice, před vjezdem na most do Braunau, se město Simbach rozhodlo postavit plastiku říčního boha. A jak se rozhodlo, tak se taky stalo. Na vysokém podstavci se objevil zlatý bůh, sedící majestátně na obrovské rybě.

A kde je ta příčina náhlého rozkolu mezi oběma městy? Rozkolu, který plnil stránky hlavně příhraničních rakouských novin?

Aenus - bůh řeky Inn Aenus - bůh řeky Inn Aenus - bůh řeky Inn
Aenus - bůh řeky Inn

Tak tady je ta příčina. Jak si to ti ze Simbachu mohli dovolit, aby bůh ukazoval zadek na rakouskou stranu? Taková neúcta. A i když řasnatá sukýnka něco málo zahalí, přesto je vidět ještě něco navíc.

Aenus - bůh řeky Inn Aenus - bůh řeky Inn
Aenus - bůh řeky Inn

Rakouské i německé noviny událost rozebíraly ze všech stran a občané obou států diskutovali. Někteří rozlobeně, někteří s nadhledem a humorem. A všechno to pomalu vyšumělo do ztracena.

Něco o té plastice

Aenus je latinský název řeky Inn.

Tuhle moderní plastiku vytvořil sochař Dominik Dengl. Socha je asi 6 metrů dlouhá a Aenus sám má 2,4 metrů. I s podstavcem je to celé vysoké 8 metrů. Socha je odlitá z 1 a půl tuny bronzu a po chemické úptravě září povrch zlatě. Žulový podstavec má hmotnost asi 50 tun.

Socha byla odhalena 12. dubna 2008. Celé dílo stálo 230.000 €.

Dojmy a postřehy

Tahle malichernost naštěstí žádný konflikt nevyvolala. Obě města opět žijí v poklidu, turisti si fotí zlaté pozadí a místní noviny hledají zase jiné problémy.

Použité zdroje pro Aenus, bůh řeky Inn

Napište připomínky, kritizujte, chvalte
Nahoru